liwych substancji, takich jak np. siarka. Być może właśnie dlatego energia słoneczna jest tak bardzo lubiana pod każdą szerokością geograficzną. Energia ta pozwala bowiem krajom na uzależnienie się od innych w kwestii zaspokajania potrzeb energetycznych. Co więcej, w porównaniu do innych systemów energetycznych, energia słoneczna nie wymaga zastosowania zaawansowanej technologii, by móc z niej w ogóle korzystać - dba o to fotowoltaika. Upraszczając, energię słoneczną możemy zainstalować nawet u siebie w domu, wystarczy, że zamontujemy kolektory słoneczne, które w prosty sposób zamienią energię słoneczną na ciepło i prąd w naszym mieszkaniu. To banalne zadanie, które może w wyraźny sposób przyczynić się do dużych dla nas oszczędności.
Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne
Energia odnawialna jest niewątpliwie coraz powszechniej stosowana w naszych czasach. Co prawda jest to inwestycja jednorazowo kosztowniejsza, ale z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociażby w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego, zmniejszając zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, a wystarczy, że wykorzystamy do tego darmową energię jaką daje nam między innymi słońce.
Kolektory słoneczne to jedne z najwcześniej stosowanych urządzeń produkujących energię odnawialną, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewanie wody przy pomocy energii słonecznej.
Fotowoltaika działa na podobnych zasadach również wykorzystując energię słoneczną, ale dzięki niej pozyskujemy prąd. Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co często są one ze sobą mylone. Korzystając z paneli fotowoltaicznych możliwe jest nawet późniejsze wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej dzięki nim energii.
Wiedząc, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii kurczą się w szybkim tempie, a ich ceny z roku na rok idą w górę, a także dodając do tego jeszcze fatalne skutki jakie wywierają one na nasze środowisko, inwestycja w energię odnawialną jest jak najbardziej przyszłościowym zabiegiem.
Program rządowych dofinansowań wyczerpał się zanim
Fotowoltaika w Polsce przeżywa aktualnie szybki rozwój. Program rządowych dofinansowań wyczerpał się, zanim rozpatrzono wszystkie wnioski. Coraz więcej dachów uzbrojonych jest w kolektory słoneczne.
Główną zaletą paneli słonecznych jest ekologia pozyskiwania energii. Nie występują tu gazy cieplarniane ani szkodliwe substancje tak, jak przy większości metod wytwarzania prądu. Instalacje fotowoltaiczne są też opłacalne. Zwrot kosztów następuje już po kilku latach, natomiast panele powinny działać prawidłowo ponad dwadzieścia, trzydzieści lat, w zależności od producenta.
Innym aspektem instalacji fotowoltaicznych jest ich masowość. Moc wytwarzana przez wszystkie działające w Polsce instalacje prywatne jest porównywalna do mocy sporej elektrowni. Jest to na pewno zauważalny udział w potencjale energetycznym kraju. I jest to wyłącznie energia odnawialna. Dodatkowo duże rozproszenie powoduje, że ewentualne awarie pojedynczych instalacji nie wpływa znacząco na wielkość produkcji prądu w całym kraju. Być może jest to przyszłość energetyki na świecie.
Kolektory słoneczne mają jednak zbawienny wpływ
Zrównoważone źródła energii są przyjazne dla środowiska, dlatego coraz głośniej mówi się o tym, że warto z nich korzystać. Rzeczywiście, opłaca się to robić, i to z wielu powodów, tak naprawdę. Energia odnawialna oferuje nam swoje niewyczerpalne zasoby, co jest zupełną odwrotnością tradycyjnie pozyskiwanych źródeł energii. Ich zapasy się kiedyś skończą, a wykorzystujemy ich z czasem coraz więcej, zatem zbliżamy się nieuchronnie do tego momentu, w którym ich zabraknie. Nie grozi nam to jednak w przypadku używania odnawialnych źródeł energii. Wszyscy wiemy, że warto korzystać z energii wiatru, wody czy słońca. Coraz więcej ludzi przekonuje się do tej idei nie tylko w teorii, ale zaczynają oni stosować energię odnawialną także w praktyce, w swoim życiu codziennym. Fotowoltaika staje się z roku na rok coraz popularniejsza, co ma niebagatelny wpływ na środowisko. Kolektory słoneczne mają jednak zbawienny wpływ nie tylko na naturę, lecz również na stan portfela tych, którzy z nich korzystają.